Sveču dienas tradīcijas

Senie latviešu tautas ticējumi teic, ka 2. februārī svinama Sveču diena. Latvieši pat visu februāri izsenis dēvējuši par sveču mēnesi. Sveču diena saukta arī par Ziemas Māras dienu; tāpat par Svecaini, Grabenīcu, Groninicu, Vēja vai Govju dienu. Sveču diena iezīmē ziemas vidu. Šajā dienā latvieši parasti lēja sveces no aitu taukiem vai vaska. Šajā dienā esot daudz jāēd, daudz jātērē un – galvenais – jālej sveces. Sveču diena gada ritējumā stāsta, ka lācis jau griežas uz otriem sāniem, tepat jau Metenis, un gads tūliņ vien metīsies uz pavasara pusi. Kopš ziemas vidus īsakās dienas tā pastiepusies jau par stundu garāka un nupat nupat būs pusceļā līdz Lielajai dienai. Sveču dienā arīdzan vēro laiku un pareģo gan vasaru, gan pavasari – kāds tas būs.

Sveču diena ir pats ziemas vidus, un tai bija savas dziesmas, rotaļas, paražas, ticējumi un ēdieni. Piemēram, lai gads būtu jautrs un pats cilvēks – skaists, daudz jāsmejas, jādzied un jābūt jautram. Sveču dienā senie latvieši ēda grūdeni ar cūkas ausi, kā arī vārītu cūkas galvas pusi, pupas un karašas. Jauniem cilvēkiem šajā dienā jāēd dzērvenes, lai vairotu skaistumu, bet prieka pievilināšanai daudz jāsmejas. Ticēja, ka tas, kurš šajā dienā vairāk mielosies un smiesies, jaunajā gadā dzīvos pārticīgi un laimīgi. Viens no svarīgākajiem darbiem – sveču liešana, jo ticēja, ka tieši Sveču dienā lietās sveces deg visgaišāk un izlietojas vistaupīgāk. Tam bija jābūt ļoti jautram pasākumam, jo tad, ja lējējs bijis dusmīgs, sveces degot ar tumšu liesmu, sprakšķot

Mūsdienās Sveču dienas tradīcijas ir mazāk saglabājušās. Lai tās neizzustu pavisam, tad arī mūsu iestādes bērniem tiek stāstīts par šīs dienas tradīcijām, jo viens no uzdevumiem pirmsskolā ir veicināt latviešu tautas tradīciju iedzīvināšanu un kopīgu svētku svinēšanu. Bērni arī zina, no kā gatavo īstās sveces, zina arī to, ka tās var gatavot no vaska. Kas ir vasks, kā tas top, kā var izveidot vaska sveci, to vislabāk var pastāstīt cilvēki, kuri ikdienā ar to nodarbojas. Vairākās grupās bija sveču izstādes, lai parādītu sveču formu, krāsu daudzveidību, bērni arī paši taisīja sveces no daudzveidīgiem materiāliem.

Svecītes sirds
Skaties kā liesmiņa plīvo un mirdz,
Cik tā skaista- tā svecītes sirds !
Nenopūt, ļauj lai tā dzīvo,
Svecīte prieku grib dot !
Skaties kā liesmiņa plīvo un mirdz,
Tā ir karstā svecītes sirds.
Uzmanies, pirkstiem nepieskaries,
Svecīte dedzināt prot!
Skaties kā liesmiņa plīvo un mirdz !
Svecītes karstā un gaišā sirds,
Tā var gaismu un siltumu dot,
Iepriecināt, ja ar to nejoko!
/D.Taurīte/

Izmantoti interneta materiāli